Під Києвом вкрадено майже 7,5 тисячі гектарів землі вартістю 18,4 мільярда гривень: розкриваємо схеми

 

Під Києвом хотіли віддати під будівництво нових житлових комплексів землі водного, лісового фондів, а також сільгосппризначення загальною площею 7,5 тисячі гектарів. За оцінками Київської обласної прокуратури, загальна сума особливо цінної землі державної власності, яку виводили за незаконними схемами, – майже 18,5 мільярда гривень. Що трохи більше однієї п’ятої річного бюджету столиці. Найбільше порушень в Обухівському, Бучанському та Бориспільському районах області.

Адвокати кажуть, що без участі відомих людей не обходиться жодна велика земельна справа.

Як у держави відводять ліси, і хто стоїть за схемами, – докладніше читайте в матеріалі Новини.LIVE.

Віддають ліси приватникам без дозволів і документів

Цього року прокурорам Київської області вдалося повернути через суд громаді Білої Церкви 60 гектарів землі сільськогосподарського призначення вартістю 127 млн грн, яку хотіли незаконно забудувати. У Броварському районі повернули державі 4 га землі водного фонду, вартістю 72 млн грн, а в Бучанському районі приватникам хотіли віддати 2,2 га з лісового фонду вартістю 20 млн грн.

“Сім земельних ділянок у Бучанському районі ще у 2012-2014 роках передані у приватну власність для будівництва житлових будинків та ведення сілтського господарства, причому взагалі без документів. Ділянки належать до земель лісфонду і знаходяться в постійному користуванні лісогосподарського підприємства. Будь-які рішення уповноважених органів про вилучення спірних лісових земель та зміну їх цільового призначення не приймалися”, – кажуть у Київській обласній прокуратурі.

10 січня 2022 року Києво-Святошинська окружна прокуратура звернулася до суду з позовами про повернення земель лісового фонду в Бучанському районі у державну власність.

Перед Новим роком через суд повернули у власність держави дві ділянки в знаменитому Біличанському лісі під Києвом. Коцюбинська селищна рада незаконно передала у приватну власність фізичним особам земельні ділянки площею 0,25 га.

“Селищна рада передала землю за відсутності дозволу Кабінету Міністрів на вилучення зазначених земель, як того вимагає законодавство України. Ділянки розташовані на території Біличанського лісу, що входить до складу об’єкта природно-заповідного фонду загальнодержавного значення – Національний природний парк “Голосіївський”, – уточнюють в прокуратурі.

Недалеко від Борисполя взагалі намагалися приватизувати військовий полігон – власність Міноборони площею 95 га. Землю в центрі військового об’єкта навіть поділили на 70 ділянок, власниками яких стали 15 комерційних структур і 55 фізосіб. Минулого року землю вдалося повернути військовому відомству.

За словами заступника керівника Київської обласної прокуратури Ігора Грабця, за 2019-2021 роки землю виводили тільки з лісового та водного фонду на мільярди гривень. За його словами, правоохоронці систематично обробляють ресурси мережі Інтернет, публічної кадастрової карти України та інших загальнодоступних баз даних з метою виявлення земель, відведених з порушенням вимог законодавства. Після чого вживаються відповідні заходи прокурорського реагування.

“За результатами вжитих заходів у сфері земельних відносин протягом 2019 року задоволено позовів на суму 2,6 млрд грн, повернуто у державну власність та попереджено незаконне вибуття земель загальною площею 1766 га аналогічно, протягом 2020-го зазначені показники становлять: 1425 га земель на суму 4,1 млрд. грн, а в 2021 році: 1146 гектарів вартістю 4,2 млрд. грн”, – каже Новини.LIVE Ігор Грабець.

За якими схемами виводять землю

Часто в схемах з незаконного виведення “золотої” київської землі з держвласності в приватну беруть участь профільні чиновники.

Зараз, наприклад, в суді розглядається провадження за позовом обласної прокуратури проти одного з керівників держпідприємства “Вищедубичанське лісове господарство” Київського обласного управління лісового та мисливського господарства.Чиновник вимагав $ 40 тисяч за те, що не заперечуватиме при виділенні місцевою владою в оренду на 49 років 1,5 га землі в лісі, у Вишгородському районі, на якій збиралися побудувати готель. Прокуратура області вже направила до суду обвинувальний акт.

Колишній в. о. начальника управління Держкомзему одного з районів області затвердив висновки про відсутність обмежень використання землі в Хотові, яку виділяли у приватну власність. А те, що 6 га належать до лісового фонду, чиновник не помітив. До слова, вартість землі на момент скоєння злочину в 2012 році оцінювалася в 4,2 млн.грн. Зараз вона дорожча.

У Згурівці, Броварського району, чиновник головного управління Геокадастру Київської області, не маючи повноважень, передав своїм наказом одному з підприємців 2 га землі колишньої школи-інтернату для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Статус землі – сільгосппризначення.

За словами Ігора Грабця, часто чиновники підробляють документи, вносячи недостовірні дані.

“Найбільш типовими обставинами, за яких землі водного фонду та лісогосподарського призначення незаконно вибувають зі складу земель державної та комунальної власності, є внесення недостовірних відомостей до проєктно-технічної документації при їх первинному відведенні у приватну власність, а також ігнорування органами місцевого самоврядування та виконавчої влади матеріалів лісовпорядкування. Ці матеріали є правовстановлюючими документами для спеціалізованих лісогосподарських підприємств на земельні ділянки, надані їм у постійне користування для використання лісового господарства”, – каже Новини.LIVE заступник прокурора області.

Виводять землю через рішення судів

За словами Ігора Грабця, суди найчастіше стають на бік прокуратури, і землі повертають державі.

“Зокрема, у 2019 році задоволено 115 позовів, у 2020 році – 162, у 2021 – 97. Заявляються такі позови в основному по землях на території Обухівського, Бориспільського та Бучанського (Києво-Святошинського) районів”, – зазначив Грабець.

Але є й такі справи, в яких прокурори програють. Так, минулого року Київська обласна прокуратура програла позов в інтересах держави до Гостомельської селищної ради та компанії “Альфа Земінвест”. Згідно з реєстром судових рішень, перший заступник прокурора Київської області просив визнати незаконними десятки рішень селищної ради, які засвідчують документи на право власності кількох громадян України на земельні ділянки в селищі Гостомель, а також стягнути на користь держави в особі Кабміну земельні ділянки в селищі Гостомель, якими незаконно володіє “Альфа Земінвест”.

ЄДРСР Гостомель

Йдеться про 6 га землі. А позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення селищної ради суперечать законам, тому що спірні ділянки належать до земель лісфонду. І їх вилучення, зміна цільового призначення входить до компетенції органів виконавчої влади, а не місцевого самоврядування.

ЄДРСР Гостомель

Схема виглядала так. Спочатку 6,5 гектарів було вилучено з державного лісового фонду та переведено до земель запасу селищної ради. Вже звідти землю передали дачному товариству в оренду на 49 років під “дачне будівництво”. Але через три роки ці 6,1 га землі передали в оренду на п’ять років ОК (обслуговуюча компанія. – ред.) “Гостомель-1”. При цьому змінили цільове призначення землі на “житлову забудову”, внісши зміни до Генплану Гостомеля.

Після цього селищна рада видала державні акти на право власності на землю 43 громадянам. А через час всі ці люди оформили у одного приватного нотаріуса в Дніпропетровську (!) довіреності на свої державні акти на одну людину, надавши їй право розпоряджатися цими документами в майбутньому від їх імені. У підсумку всі правові документи на землю були передані на користь компанії “Альфа Земінвест”, основний вид діяльності якої – житлове будівництво. А далі на цій землі виростали житлові комплекси, яких в Гостомелі зараз кілька.

І в цій історії господарський суд Київської області інтереси держави не захистив. Нібито, з підстав недоведеності позовних вимог.

“На вказане рішення прокурором подано апеляційну скаргу, яка перебуває на розгляді Північного апеляційного господарського суду”, – підкреслив Ігор Грабець.

Коментар компанії “Альфа Земінвест” із цього приводу нам отримати не вдалося. З контактів на сайті Мін’юсту вказана лише адреса електронної пошти alfazeminvest@ukr.net, куди ми надіслали запит, однак у відповідь надійшло повідомлення, що такого адресата немає. А телефони засновників компанії, які фігурують у реєстрах, виявилися або неіснуючими, або відключеними.

Цікаво, що схожа ситуація була і в Києві при мері Черновецькому. На сесії 1 жовтня 2007 року було прийнято близько 400 земельних рішень, які пізніше оскаржив Віталій Кличко. Схема незаконного розподілу землі, яка була тоді використана, виділення ділянок під забудову студентським кооперативам. Правоохоронці виявили, що студенти, які були використані в схемах, навіть не писали заяв. За невелику суму вони надали копії своїх документів.

За схемою – відомі особи

Без участі відомих людей не обходиться жодна велика земельна справа, запевнив Новини.LIVE адвокат Іван Ліберман.

“Найчастіше за схемами виведення державної або комунальної землі в приватну власність стоять депутати – діючі і колишні, у яких є вплив, а також чиновники іноді дуже високого рівня”, – каже Ліберман.

За його словами чіткі провладні вертикалі з “кришувальниками” з депутатів або влади існують в кожному окремому секторі бізнесу. Але особливо це помітно в земельному.

“Всі ці вертикалі так чи інакше покриваються посадовими особами або депутатами. І земельна вертикаль – одна з найпотужніших. Адже земля – це великі можливості для незаконних схем і маніпуляцій. З землею можна робити, що завгодно – брати під неї кредити, позики, робити обмін. Але все це ненадовго – рано чи пізно все відкриється. Зараз вся документація в електронному вигляді. А значить приховати що-небудь все важче”, – каже нам Ліберман.

Ми вирішили з’ясувати, а чи стоїть хтось із відомих людей за схемою виведення землі з лісфонду в Гостомелі, судова історія щодо якої тягнеться з 2013 року.

Компанія “Альфа Земінвест” зареєстрована в місті Дніпрі. Офіційні засновники – Анатолій Залеський і Світлана Воробйова – теж з Дніпра, як і директор Андрій Ткачук.

Про них в інтернеті інформації немає, крім того, що у Залеського накопичився великий борг по комуналці в Дніпрі. І міські служби навіть зверталися до суду, але безуспішно. На момент позову бізнесмен вже не був зареєстрований за своєю адресою.

документи з суду

Серед людей, які отримали акти на землю, також багато жителів Дніпра. І серед них ми виявили Ніколенко Тетяну Андріївну і Михайлову Олену Юріївну, прописаних за однією адресою в Дніпрі, на вулиці Калиновій. Як виявилося, ці імена є у декларації депутата Київради Аліни Михайлової з фракції “Голос”. Вони є її мамою і бабусею (в декларації – бабою. – Ред.).

декларація михайлової

За тією ж адресою в Дніпрі прописана і сама депутат Київради, яка, до речі, позиціонує себе, як активний борець з незаконними будівництвами в Києві, і зареєстровані на неї дві організації – Громадське об’єднання УЛЬФ 1ОШР і Благодійний фонд Армія СОС.

Крім того, в цій же квартирі на вулиці Калиновій в Дніпрі, за даними Мін’юсту, прописана ще одна людина з прізвищем Михайлова – Надія Іванівна.

михайлова надія

І за випадковим збігом, Надія Іванівна Михайлова в різний час була директором чотирьох фірм – “Дельта Інвестком”, “Дельта Земінвест”, “Сігма Інвестком” і “Бета Інвест”. Всі ці фірми з назвами букв грецького алфавіту займаються будівництвом будівель. І щонайменше в одній із них вона працювала із Залеським.

документ - михайлова

Всі компанії є структурами відомого забудовника, ексдепутата Київради та народного депутата VII скликання Валерія Мошенського. Він був головою наглядової ради і власником будівельної компанії “Планета Буд”. Ця компанія в Києві відома тим, що брала участь у будівництві Подільсько-Воскресенського мосту, біля якого впав у Дніпро найбільший в Україні плавучий кран “Захарій”. Ще один масштабний проєкт міст Кирпи. Компанія також будувала мости в Дніпрі, ремонтувала парк Шевченка в Харкові.

У лютому 2014 року Господарський суд Києва визнав банкрутом ЗАТ “Планета Буд”. Однак, під цією назвою працюють компанії сина ексдепутата – Сергія Мошенського. Так, напередодні Нового року стало відомо, що “Планета Буд” за 33 млн грн займеться реконструкцією Гостинного двору.

10 Гідропарків і 535 парків Шевченка

Тим часом прокуратура продовжує героїчно битися в судах за майже 3000 га землі, незаконно переведених у приватну власність, які ще не повернули.

“У провадженні судів залишаються 289 позовів щодо земельних ділянок загальною вартістю понад 7,5 млрд грн”, – каже Новини.LIVE Ігор Грабець.

Разом з тим, що вже повернули, виходить близько 7,5 тисячі гектарів землі загальною вартістю 18,4 мільярда гривень. Це ліси, прибережна зона, землі сільгосппризначення.

Оцінити масштаби землі, що ще не повернулася державі, можна, порівнявши її площу з відомими київськими об’єктами.

Отже, 3000 гектарів, це:

  • Майже як масив Троєщина (3200 га)
  • Більше Печерського району (2700 га)
  • Дорівнює площі 10 Гідропарків (365 га)
  • Як 23 мікрорайони Русанівка (130 га)
  • Як 177 Олімпійських стадіонів (16,88 га)
  • 535 парків Шевченка (5,6 га)

Джерело: novyny.live