Незаконний проєкт “Синергія Сіті ” закриють

Коли незаконний генплан міста буде скасований, гроші інвесторам ніхто повертати не буде.

В Ірпені під Києвом назріває черговий будівельний скандал масштабів “Еліта-Центру”. Будівництво широко розрекламованого в ЗМІ житлового комплексу “Синергія Сіті” втікача екс-мера Ірпеня Володимира Карплюка, скоро, буде заморожено, а побудовані об’єкти – знесені. Інвестори, які встигнуть вкластися в проект в найближчі місяці, швидше за все, ніколи не побачать своїх квартир, повідомляють “Акценти”.

В кінці серпня будівельна група “Синергія” з Ірпеня пафосно презентувала масштабний житловий комплекс на 72 житлових будинки “Синергія Сіті”. Його обіцяють побудувати на території заплави річки Ірпінь. Покупців заманюють тим, що там нібито заплановане розміщення понад 500 магазинів, школи на 1300 дітей, 1 комунального і 5 приватних дитячих садів, ТРЦ, паркінгу на 5 780 автомобілів, а також благоустрій набережної, на яке в міському бюджеті вже виділили 70 млн грн. , хоча забудовник, звичайно ж, збирається записати це в свої заслуги.

Слоган комплексу – “Наважся на Втечу”  – звичайно, більше підходить якійсь в’язниці або фактичному власнику комплексу екс-меру Ірпеня Володимиру Карплюк, який зараз переховується від правосуддя в Європі. Але маркетологи вирішили, що це “заклик до розміреного життя в екологічному житловому комплексі передмістя в порівнянні з високим ритмом життя в мегаполісі”.

Набагато більше житловому комплексу підійшов би слоган “наважся купити крадене”. Адже по суті мова йде про будівництво об’єкта на землі, яка не належить місту Ірпінь, Генеральний план під неї приймався незаконно і саме напередодні – оскаржений прокуратурою Київської області.

Генплан без інтересів громади

На думку прокуратури, прийнятий в грудні 2018 року зі численними порушеннями . Генплан Ірпеня суперечить інтересам Ірпінської територіальної громади і прийнятий без урахування державних, громадських і приватних інтересів”. Головна претензія прокурорів – до незаконної зміни цільового призначення земель, в тому числі меліорованих і сельскохозземель колишнього КСП «Рубежівська». Йдеться про скандальну заплаві річки Ірпінь, на території якої якраз і збираються побудувати ЖК “Синергія Сіті”.

У прокуратурі також зазначили, що твердження Генплану пройшло без громадського обговорення проекту, а містобудівна документація до моменту розгляду на архітектурно-містобудівній раді не була розглянута уповноваженими держорганами. У зв’язку з цим, прокуратура подала позов до міськради про визнання протиправним та скасування рішення про Генплані.

Цікаво, що дозвільна документація на проект отримана тільки в липні 2019 року, а там вже щосили йде будівництво. Жителям Ірпеня добре відомо, що саме в цьому місці Карплюк спочатку обіцяв побудувати школу, і навіть рекламував почалася будівництво – саме як зведення навчального закладу. Тільки коли будівля перевалило за 4-5-й поверхи, стало зрозуміло, що ніякої школи тут не буде, а діти міста продовжать вчитися в три зміни друг у друга на голові. Як стало зрозуміло згодом, заяви про школу були потрібні виключно для легалізації майбутньої забудови всієї заплави.

Більш того, ділянка, на який підрядник отримав “добро” від Держархбудінспекції – на публічній кадастрової карті позначений як “ведення підсобного сільського господарства”. Як відомо Держархбудінспекція під час каденції Порошенка була грошовим друкарським верстатом і ні про які будівельні норми ніхто не згадував, але той час уже минув.

План з порятунку “піраміди” Карплюка

Крім зазначених порушень, у багатостраждальній заплави є ще кілька критичних проблем. Земля, яку міська рада під керуванням соратників Карплюка розподілила під ЖК “Синергія Сіті” – це земля яка знаходиться за межею міста Ірпінь, а зміна меж міста вимагає рішення Верховної ради. Новий Генплан був потрібен саме для того, щоб “відрубати” ласі гектари.

Причина №1 – в самому Ірпені вільних ділянок для великих проектів вже не залишилося (при цьому місто продовжує позиціонуватися як “курортний” і “в лісі”). Причина №2 – інші проекти будівельної групи “Синергія” і інших компаній, підконтрольних Карплюку – будувалися за принципом піраміди. Тобто сьогоднішні недобудови в місті – неможливо добудувати за гроші, за які в них розпродані квартири. Тому потрібен був масштабний проект, з якого можна позакривати всі “дірки” і при цьому довго “годуватися”.

Більш того, ділянка, на який підрядник отримав “добро” від Держархбудінспекції – на публічній кадастрової карті позначений як “ведення підсобного сільського господарства”. Як відомо Госархбудінспекціі під час каденції Порошенка була грошовим друкарським верстатом і ні про які будівельні норми ніхто не згадував, але той час уже минув.

План з порятунку “піраміди” Карплюка

Підтвердженням того, що “Синергія Сіті” – це “аварійний варіант” для Ігоря Оверко (підлеглий Карплюка в негласною ієрархією забудовників Ірпеня) – є ціни на житло в цьому “об’єкті бізнес-класу”. При собівартості в 12 тис. грн. за кв. м, віддавати квартири будуть за 10,8 тис. грн., а по акції – і того менше. Тобто істотно собі в збиток. Хоча навіть при таких розкладах орієнтовний “оборот” проекту – $ 260 млн.

Крім того, непрямим підтвердженням, що будівництво на заплаві “дуже потрібна”, є сума хабара, яку нібито заніс Карплюк чолі ДАБІ Сергію Кузьміну, склала $ 1 млн.

До того ж, прокуратура поки “копнула” лише поверхневі причини, за якими Генплан потрібно скасувати. Раніше СБУ і Нацполіція вже порушили ряд кримінальних проваджень, пов’язаних з Генпланом і ЖК “Синергія Сіті”, безпосередньо щодо Володимира Карплюка і його оточення. У документах фігурують зловживання владою і службовим становищем, хабарництво в особливо великих масштабах, підробка  документів.

Не кажучи вже про те, що забудова заплави – це потенційна екологічна катастрофа прямо під боком у Києва, про що неодноразово говорили не тільки активісти, але і вчені. Причому мова йде не тільки про потенційного підтоплення, а й про згубний вплив відключення зрошувальної системи на поклади торфу. Які без води будуть горіти ще інтенсивніше. Прекрасна перспектива для майбутніх мешканців. До речі, незаконне вивезення торфу з заплави в невідомому напрямку забудовником прокуратура теж розслідує.